Dnes jsem při třídění elektronické pošty (kdo to sakra dělá?) narazil na potvrzení objednávky svého prvního páru barefoot obuvi. Sentimentálně jsem utrousil, jak ten čas letí, a pak se víc zamyslel. Nenastala právě ta správná chvíle na menší rekapitulaci?
Konvenční obuv se z dnešního pohledu zdá být jako krok vedle. Co nám tedy přinesla celá tahle barefoot revoluce? A je to skutečně odpověď na řadu zdravotních obtíží, se kterými se v dnešní moderní společnosti potýkáme?
Barefoot boty nosím už přes 3 roky, a tak v dnešním článku shrnuju svou dosavadní zkušenost a důvody, proč si myslím, že chůze naboso může výrazně změnit náš život.
Co je barefoot obuv
Z barefootů se stal celkem hit, takže věřím, že je nemusím blíže představovat. Kdyby se ale přeci jenom našel někdo, kdo zatím vůbec neví, o co kráčí, dovolte mi menší shrnutí na úvod (není to trochu oxymóron?).
Barefoot obuv:
- má tenoučkou podrážku bez žádných vycpávek, takže cítíte všechny nerovnosti povrchu pod vašima nohama. Máte mnohem lepší kontakt se zemí, a mozek tak z nervových zakončení na chodidlech přijímá důležité informace, které slouží k lepší koordinaci pohybu.
- je plochá, tzn. pata a špička jsou ve stejné výšce. Konvenční obuv má většinou o něco zvednutou patu oproti špičce, a tak je celý základ těžiště našeho tělo trochu vychýlený.
- má mnohem víc místa pro prsty. Díky tomu se nám prsty mohou víc roztáhnout, čímž poskytují lepší stabilitu a balanc. Nedochází taky k deformaci a vbočování prstů, jak tomu je často u konvenční obuvi, a především pak u dámských lodiček.
- se snaží maximálně simulovat chůzi naboso, pro kterou se naše chodidlo a stavba těla celkově statisíce let vyvíjely. Optimalizuje tak souhru svalů a napomáhá zdravému pohybu.

První zkušenost s barefoot obuví
Už si ani moc nevzpomínám, co vedlo k tomu, že jsem konvenční kecky vyměnil za barefoot boty (konkrétně za páry z dílny Vivobarefoot). Vím ale, že jsem v té době celkově měnil přístup k vlastnímu fyzickému i psychickému zdraví – ne že bych magořil nebo mi na zádech rostl hrb, i když kdo ví, jak by to vypadalo za x let). Každopádně když jsem je poprvé nazul, zamiloval jsem.
Jak jsem ale mladej, tak jsem blbej! Hned po třech dnech nošení jsem se rozhodl vyrazit v barefoot botách pěšky z Litomyšle na Kralický Sněžník – protože proč ne? To opravdu nebyl dobrý nápad, protože to pro moje nožky byl pořádný šok. Bohužel v negativním slova smyslu.
Jak jsem se pak v slzách doplazil z výpravy živ a jakžtakž zdráv, dalo by se čekat, že jsem tenhle barefoot vynález hodil do kouta a už o něm nezavadil ani pohledem. Jenže jak se pro něco nadchnu, jsem paličatej jako blázen! Tak jsem si sednul k počítači a celou tu chůzi naboso si pořádně prostudoval, především z fyzioterapeutického hlediska, což doporučuju úplně každému, kdo chce barefooty začít nosit!!! Jinak si tím taky můžete uškodit a odpravit si například klouby.
Jak mi barefoot obuv prospěla
Bolavá chodidla se mi zahojila, mladickou nerozvážnost vystřídalo něco, co by se dalo považovat za počáteční verzi moudrosti, a já začal chodit v barefoot obuvi naprosto všude.
1. Smysluplná chůze
První, co jsem začal vnímat hned od samého začátku nošení barefoot bot, byl zvláštně opojný smysl každého kroku. Měl jsem pocit, že kráčím s nějakým jasným cílem, který se každým krokem naplňoval znovu a znovu. Bylo to tak uspokojivý, že jsem začal chodit ještě mnohem víc než před tím – a to už jsem si myslel, že to víc ani nejde.
Tím že se chůze v barefoot obuvi liší od té v konvenční, kdy dopadáme na patu s výraznou silou a nárazy absorbují hlavně klouby, jsem se musel na procházkách víc soustředit, pracovat se svým těžištěm a způsobem, jakým nohu pokládám na zem. Může se to zdát jako pruda, ale co je vlastně lepšího než vědomá chůze, která vám neničí klouby a držení těla? Ve skutečnosti je to fakt zábava, zvlášť když ji můžete spojit s pobytem v přírodě a cestováním.

2. Zesílení chodidla a nohou
Asi před 9 lety jsem si natrhl vazy v kotníku. Od té doby už to nikdy nebylo jako dřív. Při sebemenším chybném dopadu se mi chodidlo znovu zvrtlo a bolelo to jako prase.
Barefoot boty to vyřešily celkem elegantně a přirozeně. Protože musí svaly v chodidle mnohem víc pracovat, logicky zesilují a stávají se odolnějšími. Tak se stalo, že i šlachy a vazy najednou vydržely mnohem víc a problémy s „vyviklaným“ kotníkem zůstaly ležet někde v blátě na jedné z mých procházek.
Zesílily mi i nohy celkově a pohyb při sportech začal být najednou mnohem snazší a přirozenější.
3. Lepší balanc
Jak se mi roztáhly prsty u nohou a vrátily se do svého původního tvaru a směru a zesílily všechny ty drobné svaly v chodidlech a nohou, výrazně se mi zlepšila rovnováha. Moje vysoké tělo získalo kvalitní oporu, z čehož jsem začal těžit právě při sportech, ale třeba i při lezení a chození po horách a nerovném terénu.
Tahle výhoda může někomu připadat zbytečná, ale podle mě je to dost důležitý aspekt. I kdybyste používali nohy „jen“ na krátké přemisťování z bodu A do bodu B, lepší rovnováhu oceníte všude.
4. Zmírnění bolesti zad
Mám sedavé zaměstnání, a tak moje bedra a celkové držení těla dostávají pěkně zabrat. Už kolikrát jsem si od odborníků vyslechl, že takhle zhuntovaná bedra už dlouho neviděli. Může za to nejen špatné sezení, ale také ochablý střed těla.
Barefoot boty mi v tomhle ohledu výrazně pomohly a ve spojení s jógou mě naučily víc vnímat pohyb a fungování celého pohybového aparátu. Při vědomé chůzi jsem aktivně začal zapojovat střed a zlepšila se mi celková lokomoce – už jen samotná absence vyvýšené paty u konvenčních bot udělala hodně a srovnala mi těžiště a postavení páteře.
Bedra mě čas od času pobolívají stále, ale je to nesrovnatelně lepší a vždy se mi bolest podaří pravidelným pohybem a protahováním odstranit (tady si dělám mentální poznámku, abych si na bucket list přidal: Úplně se zbavit bolesti zad).

Má barefoot obuv nějaká negativa?
Já tenhle článek nepovažuju úplně za recenzi, ale přece jenom se mi nechce pět pouze chvalozpěvy. V čem je tedy háček?
Cena
Dnes už určitě najdete levnější alternativy, ale je dobré mít na paměti, že méně ne vždy znamená více. Respektive čím níž půjdete s cenou, tím nižší bude i kvalita vašich bot. No heuréka!
Říkám to proto, že za všechny svoje páry barefootů značky VIVOBAREFOOT jsem dal celkem raketu. Průměrně se jeden pár pohyboval okolo 4 000 Kč, což je v mých očích na boty fakt hodně. Je ale nutné říct, že to v drtivé většině případů byla naprosto skvělá investice, která takové ceně zkrátka odpovídala. Pouze v jednom případě se mi boty začaly tak nějak rozlepovat už po roce nošení, jinak ale ostatní drží zuby nehty a nejsou po intenzivním každodenním používání ani prochozené.
Neprodyšnost materiálu
Barefoot boty jsou většinou plastové. A i když dost záleží na dílenském zpracování každého páru, obecně mé barefoot kousky nejsou moc prodyšné. Často se tak děje, že z nich vytahuju nohu dost zpocenou a v zimě i zapařenou. Možná je to ale jenom tím, že jsem jeliman a na každé konkrétní užití nosím nevhodný pár.
Nic vám neodpustí
Těžko říct, jestli je to nevýhoda, každopádně v barefoot botech velice rychle pocítíte každý nevhodný dopad na patu. To vám pak kolenem zaduní takový otřes, že ho cítíte až v kyčli.
Jde pochopitelně o situace, kdy o chůzi nepřemýšlíte a nevědomky se vrátíte ke starému konvenčnímu způsobu chůze s dopadem nohy právě na patu. Bolest vás ale hodně rychle vytrhne ze zamyšlení a opět vás přinutí klást nohy na zem s citem a promyšleně. Opět tedy připomínám, že špatnou chůzí v barefootech si můžete opravdu uškodit (několik tipů ke správné chůzi najdete zde).
Barefoot obuv vs ponožkoboty
Na barefoot boty fakt nedám nedám dopustit. Posunuly moji lásku k chůzi ještě o několik úrovní výš a udělaly z ní mnohem smysluplnější činnost. A i navzdory všem svým párům, které do jednoho zbožňuju (nikdy bych si nemyslel, že tohle kdy řeknu právě o botách), si mě mnohem víc získal ještě jeden výrobek.
Značka Skinners přišla s ponožkobotami, které se ještě víc přibližují k chůzi naboso. A řeknu vám, tohle je naprostá pecka! Přiznávám, že pokud by bylo společensky přijatelné chodit jen v ponožkách (anebo úplně naboso), neváhal bych ani chvíli!
Skinnersky budu mít už rok a za tu dobu se mnou našlapaly desítky kilometrů. Je skoro neuvěřitelný, kolik toho tak tenký materiál vlastně vydrží. A to pohodlí? Ani barefoot boty nejsou tak příjemné. Nosím je na sport i výlety – v podstatě kdykoli, kdy nejdu do města nebo mezi lidi.

Pochopitelně je tu otázka ochrany chodidla před ostrými předměty anebo zimou, v čemž barefoot obuv rozhodně vede, ale i tak mají ponožkoboty velice kvalitní podrážku, která vás ochrání před ostrým terénem jako nic (chodit po hřebíkách teda úplně nedoporučuju, ale to ani v konvenčních botách).
Pokud jste teda zkusili barefoo boty a moc vám nesedly, doporučuju vyzkoušet tuhle alternativu – zvlášť pokud rádi chodíte do přírody, protože tam se prostě chodí suverénně nejlépe. Taková šlápota v sametovém mechu, ale i tvrdším lesním podloží je pohádka sama o sobě – tak schválně vyzkoušejte, jak tahle chůze zabrnká na vaše statisíce let stará nervová zakončení.
Odpojení od reality
I sebelepší barefoot výrobek vám nenahradí opravdickou chůzi naboso – to klidně vsadím boty! Proto když mám sebemenší příležitost osvobodit nohy a zabořit je do hlíny nebo trávy, udělám to bez váhání. A vám doporučuju totéž.
Jako společnost jsme jistě udělali obrovský skok dopředu, ale naše pravěká těla prostě nezapřeme. To nám neustále připomínají i nejrůznější nemoci, obtíže a psychická nepohoda. Přitom v drtivé většině případů je na vině právě odpojení od našeho selského rozumu, přírody a jednoduchých principů, pro které se naše tělo vyvinulo.
Chůze naboso (anebo právě v barefoot obuvi) je jen prvním krokem, jak se začít napojovat zpět na ten správný životní styl, od kterého jsme se na hony vzdálili. A i když jako lidi čelíme v dnešní konzumní společnosti tolika nesmyslům, jako je sedavé zaměstnání, světelné znečištění nebo třeba přejídání, věřím, že postupně můžeme najít cestu zpátky ke svým základním smyslům a optimalizovat své životy na maximum. Stačí jenom chtít, protože pak jde cokoli.
Pokud vás téma barefoot obuvi zajímá, můžete si přečíst další článek.
D.